Cryptolocker Nedir ?

Merhaba Arkadaşlar, Cryptolocker birnevi bir fidye yazlımıdır. Aslında Bir Virüs değildir kendisi bir şifreleme Adından da anlaşıldığı gibi crypt (kriptolama) Yazılımıdır. Bu Yazılımın yayılma örneklerinden bahsetmek istiyorum ;

Banka Maili veya Ekstresi Adında .pdf Dosyası olarak gelmekte. Bu virüs Her ay güncellenmekte olup kimin tarafından ne için yazıldığı tam olarak kesinleşmiş değil. Domain adı karışık harfler veya (akbankl.com) gibi domain şaşırtması ile karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzden Maillerimizi kontrol ederken ve Spam klasörlerinde dolaşırken Antivirüs Yazılımınızın orjinal ve güncellenmiş, aktif olarak çalıştırmanızı öneririm. Ünlü Kargo Firmalarının isimleri adı altında Gelen Mailler var. Kargo Takip Numarası Verilmemiş ve size Buraya Tılayıp Kargonuzun nerede olduğunu sorgulatmak amaçlı yapılmış bir tuzaktır. Bunun gibi tuzaklara Takılmamanız için Antivirüs Yazılımı Kurmanızı Şiddetle öneririm. Bu yazılım AES-256 Şifrelemesi kullanarak kullandığınız ve kullanacağınız tüm dosyaları rasgele uyarladığı dosya türlerine çevirir.

Peki Cryptolocker’den Nasıl Korunuruz ?

Antivirüs yazılımlarının yanısıra biraz da tıkladığınız veya merakdan bile olsa girip baktığınız sitelere girerken bilinmiş bir firmanın Örneğin ;
Dr.Web
Kaspersky
Eset Nod32
Bu firmaların yazılımlarını öneriyorum. Ayrıca Kullandığınız İşletim Sistemi’nin güvenlik ve düzenleme güncellemelerini almanız sizin için daha iyi olacağından bu gibi virüslerle daha az karşılaşacaksınız.

Peki Bu Zararlı Yazılımı Bilgisayarımdan Nasıl Kaldırabilirim ?

“Malwarebytes AntiMalware” adlı yazılımı indirip taramayı deneyin program bulduğu zararlı yazılımları sisteminizden kalıcı olarak kaldıracaktır.

Peki Cryptolocker Yüzünden Dosyalarım Gitti Nasıl Geri Alabilirim Diyorsanız;

%100 olarak Giden ve Dosya Türü değişen dosyalarınızı ücreti ile kurtarabilir sizi bir yükten kurtarabilirim.
Kaspersky ve ShadowExplorer ile kurtarabilirsiniz. Fakat Yazılım her geçen ay boyunca güncellendiğinden bu gibi eski yöntemlerin pek başarılı olacağını sanmıyorum.

Uyarı;

Dosya türlerini manuel değişip denemeyiniz aksi taktirde dosyalarınıza ulaşamayacaksınız ! Kendi uyarladığı dosya türünün farklı bir şekilde olması kriptonun kendi tuzağıdır. Sakın ama Sakın bu Fidye Yazılımına ücret ödemeyin. Ödediğiniz taktirde paranız çöpe gitmiş olacaktır.


Write a comment...

Yorumunuz
Adınız
E-Posta Adresiniz