SEO Nedir ve Nasıl Yapılır ?

SEO Nedir ?

SEO nedir sorusuna cevap olarak Arama Motorları için iyileştirme çalışması denilebilir. SEO ( Search Engine Optimization & Search Experience Optimization ) Türkçe karşılığı olan Arama Motoru Optimizasyonu’dur. Bu optimizasyonlar web sitenizin sayfa hızı ve içeriğine bağlı olarak değişir.  Örneğin Google Algoritması sayfanızın Açılış hızına bağlı olan CSS, HTML ve Javascript dosyalarınızı kontrol eder ve hızlı açılıyorsa sizleri belli bir sıraya ekler. Bu dosyalar Minify denilen optimizasyonlar uygulandığı taktirde daha hızlı ve daha az isteklerle indexlenir. Bu indexlenme optimizasyona sahip olan Web Sitelerinde 1 gün içerisinde işleme alınmakta olup 1. sıraya yakın sayfalama ile uygun sıraya ödül olarak alınır.

Backlink Her Zaman Faydalı değildir….

Google Algoritmaları aylık olarak güncellenir, bu algoritmaları takip etmek önemli bir unsurdur. Aldığınız Backlink‘ler sitenizin kategorisiyle ilgili olan blog veya web siteler üzerinden verilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde Kötü durumlara yol açabilir.

Bu Kötü Durumlar;

 • İndex Alamama
 • Web Sitenizin Google Tarafından Karalisteye Alınması
 • Var olan sıranızdan daha da geriye düşmeniz

olarak devam etmektedir.

Sayfa İçi olan Optimizasyonlar ( HTML, CSS ve Javascript ) tamamladıysanız diğer sitelerden 1-0 önde başlayacaksınız demektir. Bir çok site bu optimizasyonlardan muaf olarak SEO çalışmasına başlarlar. Genellikle aldıkları sonuçlar hüsranla biter. Optimizasyonlarınızı kontrol edebilmek için Gtmetrix veya Google Pagespeed Kullanabilirsiniz. Bu kaynakları kullanarak gerekli Web Sitesi içi optimizasyonları yapabilir daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

 

Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılmalıdır ?

On Page (Site İçi) ve Off Page (Site Dışı) olmak üzere iki şekilde yapılır;
On Page : Web sitesindeki bütün sayfaların optimize edilerek arama motorları ve kullanıcılar için kullanışlı bir hale getirilmesidir.
Off Page : Referanslar, sosyal medya çalışmaları, tavsiyeler ile sitenizin hem kullanıcı hem de bot’lar için bilinirliği artıran çalışmalardır.

SEO, Google’ın sevdiği siteleri en başa ödül olarak almasıdır. Sayfa içi hız optimizasyonları ve Arama Motoru optimizasyonları ile ilk sıraya gelmeniz muhtemeldir.

 

 1. Odak olan Anahtar Kelimenizin h1 olarak yazı içerisinde geçmelidir.
 2. Odak olan Anahtar Kelimelerinizin Kalın (<strong>) tagları ile belirtilmelidir.
 3. Title taglarınızın arasına anahtar kelimenizi yazmanız gerekmektedir ( WordPress gibi içerik yönetim sistemlerinde kullanılan eklentiler bu işi otomatik yapmaktadır. )
 4. Açıklama içeriğinde ilk başta anahtar kelimeniz geçmesi gerekmektedir. (Sizin Google’dan isteğiniz nedir, hangi kelime önceliğiniz ise onu yazın.)
 5. Yazılan makaleler veya sayfa içeriğinde minimum 500 Kelime uzunluğunda yazı yazmanız gerekmektedir.
 6. Kullanılan resimlerin alt bilgisinde odak kelime bulunmalı.
 7. Odak kelimeler yazı içerisinde kalın olarak yazılmalı.

SEO İçin Anahtar Kelime  Seçimi Nasıl Yapılmalıdır ?

Sektörünüze göre uygun anahtar kelime analizi hedef kitleye uygun aranma hacmi yüksek kelimelere odaklanılarak yapılır. Belirlenen anahtar kelimeler doğrultusunda site içerikleri optimize edilir, URL yapıları güncellenir.

 

SEO Çalışmasının Basamakları:

 • Sitenizin içeriğini veya yapısını inceleme
 • Web sitesinin geliştirilmesiyle ilgili teknik önerilerde bulunma. Örneğin, barındırma, yönlendirmeler, hata sayfaları, JavaScript kullanımı
 • İçerik geliştirme
 • Anahtar kelime araması

 

 

Diğer Yazılarım için Blog‘uma Gidebilirsiniz


Write a comment...

Yorumunuz
Adınız
E-Posta Adresiniz